Лидерите на ЕУ имаат две недели за посилни мерки за борба против економската криза

by Fokus 08:33
08:33

Лидерите на 27 земји од Европската унија се согласија, под притисок на Италија, да им наложат на министрите за финансии на земјите-членки на еврозоната во рок од две недели да дефинираат посилни мерки за решавање на економската криза и очекуваната рецесија.

На шестчасовниот видео самит синоќа, лидерите на ЕУ, исто така, ја повикаа Европската комисија да изготви стратегија за ревитализација на економиите на земјите-членки за време на вонредна состојба поради пандемијата на новиот коронавирус.

- Advertisements -

Во заедничката изјава од самитот, лидерите нагласуваат дека новите економски „предлози треба да ја земат предвид природата на шокот без преседан, поради коронавирусот што ги погоди сите држави “.

„Ние сме целосно свесни за тежината на социоекономските последици од кризата предизвикана од вирусот и ќе сториме се што е неопходно за да одговориме на овој предизвик во духот на солидарноста“, се вели во соопштението.

„Овде е потребно реагирање со иновативни и целосно адекватни финансиски инструменти на војна во која мора да се бориме заедно за да ја добиеме што е можно поскоро“, предупреди Конте на самитот.

Италија, која има најголем долг по Грција во 19-те членки на еврозоната, очекува поголема финансиска солидарност од ЕУ.

Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел изјави по самитот дека сегашната криза е единствена и бара „многу силен одговор“.

Претседателот на Европскиот парламент, Дејвид Сасоли, вети на почетокот на самитот дека ќе бара усвојување „вонредни мерки за одговор“ на кризата.

Сепак, идејата за издавање заеднички европски обврзници за поддршка на економијата, односно здружување на долгот на земјите од Еврозоната, не е поддржана од сите членки, а најмногу се спротивставуваат на Германија и Холандија.

Девет држави членки на ЕУ бараат итно издавање на т.н. „корона обврзници“, заедничко задолжување кое би го поддржале сите земји од еврозоната. Ова исто така ќе им овозможи на повеќето финансиски погодени држави да позајмуваат по исклучително ниски каматни стапки.

Сепак, идејата е неприфатлива за земји како Германија и Холандија, кои долго време се спротивставуваа на заедничкото задолжување.

Германската канцеларка Ангела Меркел по крајот на самитот, се спротистави на „корона обврзниците“ и беше поддржана од холандскиот премиер Марк Руте.

-Не можам да ги замислам околностите што можат да не натераат да се премислиме, нагласи Руте.

Иако лидерите на ЕУ ја потврдуваат големината на кризата и потребата да се поддржи Италија, тие исто така се поделени околу тоа дали да ги користат сите можни економски средства сега или да ги зачуваат за подоцна во случај на втор бран на инфекции на Ковид-19.

Поврзани новости