Лидерите лидерски се договорија за експертите во ДИК

by Фокус 18:37
18:37

По три часа преговарање, лидерите на четирите најголеми политички партии ги избраа тројцата експерти кои ќе бидат членови на ДИК. Груевски, Заев, Ахмети и Тачи се договорија експерти во ДИК да бидат  Реџеп Прекопуца, Атанас Урунов и Александар Чичаковски.

Во текот на сите три часа од средбата се разговарало за комплетирањето на Државната изборна комисија. Воопшто не станало збор за Законот за медиуми и реформите во медиумскиот систем, иако тоа беше планирано.

- Advertisements -

Освен партиските лидери, на средбата присуствуваа и олеснувачот во преговорите, белгискиот експерт Питер Ванхауте, како и амбасадорите на САД и на ЕУ, Џес Бејли и Аиво Орав.

Поврзани новости