ЛГБТ утре ќе протестира пред Јавното обвинителство

by Фокус 14:37
14:37

ЛГБТ заедницата утре во 10 часот ќе протестираат пред Јавното обвинителство, незадоволни од надлежните институции што веќе две години не ги открија напаѓачите.

Досега Националната мрежа против хомофобија и трансфобија организираше низа мирни протести пред просториите на Јавно oбвинителство на кејот од реката Вардар, а намерата им беше да издејствуваат побрз и ефикасен на истражните органи за откривање на напаѓачите на нивнот Центар во Старата скопска чаршија и за откривање на насилниците кои истепаа нивни гости на забавата во локалот „Дамар“, исто така во Скопје, на 23 октомври минатата година.

Поврзани новости