Лекот Ивермектин ќе стигне после Божик во земјава, вели директорот на Агенцијата за лекови

by fokus 13:23
13:23

До крајот на оваа или на почетокот на другата недела верувам дека во државава ќе стигне лекот Ивермектин, кој ќе се користи во лекувањето на заболените од Ковид-19, изјави за МИА директорот на Агенцијата за лекови и медицински средства, Љирим Шабани.

Тој посочи дека ги одобриле сите барања кои ги имале од болниците и веледрогериите кои исполниле услови.

- Advertisements -

– Дадовме одобрение за увоз и останува на компаниите на фармацевтските куќи кога ќе можат да го донесат лекот. Ни најавија дека има полициски час во неколку држави и дека тешко ќе биде за неколку дена да стигне лекот. Најверојатно ќе стигне или крајот на оваа недела или на почетокот на другата недела, односно после Божик кога ќе бидат слободни патиштата за транспорт. Ние ги завршивме сите административни процедури и сега прашањето е техничко кога ќе можат тие физички да го донесат, имајќи предвид дека има „локдаун“ во неколку држави заради празниците. Како и да е за скоро ќе биде. Верувам дека за недела дена или за десет дена ќе го донесат, рече Шабани.

Поврзани новости