Ле Пен: Брегзит е застрашувачки неуспех за ЕУ

by Fokus 10:53
10:53

Претседателката на француската десничарка партија Национален фронт, Марин ле Пен, оцени дека излезот на Велика Британија од ЕУ претставува „враќање кон слободата“ и дека овој настан е неуспех за Брисел.

-Велика Британија конечно ја врати својата слобода. Брегзит е застрашувачки неуспех за ЕУ. Велика Британија штотуку и ја лупна вратата пред носот на Европската унија, рече Ле Пен пред новинарите во Лил, пренесе британскиот весник „Експрес“.

- Advertising -

Според неа, следните месеци ќе се види дека оваа одлука на Велика Британија била исправна и додаде дека ЕУ требаше да се фокусира на трансформацијата во „ сојуз на нации“.

-Или ЕУ и натаму ќе удира со главата во ѕид и ќе се занимава со догматизам, а другите земји ќе гласаат да си заминат, или ќе ја прифати одговорноста за своите неуспеси и ќе почне да спроведува длабоки промени. Не треба да се тежнее кон наднационална, технократска и неефикасна унија, туку кон сојуз на нации, рече Ле Пен.

Поврзани новости