Лавров: Русија нема да биде домаќин на средба на САД и Северна Кореја

by fokus 12:44
12:44

Русија нема да понуди да биде домаќин на состанок меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Шефот на руската дипломатија оцени дека состанокот претставува оддалечување од воено решение на ситуацијата.

Трамп претходно изјави дека се обидува да договори состанок со Ким за да се намалат тензиите на Корејскиот полуостров.

Поврзани новости