Лајчак: Северна Македонија направи се за да добие статус на кандидат за членство во ЕУ

by Fokus 16:18
16:18

Специјалниот пратеник на Европската унија (ЕУ) за Западен Балкан, Мирослав Лајчак изјави дека интеграцијата на Западен Балкан во ЕУ нема алтернатива.

Процесот е многу побавен отколку што се надевавме и посакувавме“, рече Лајчак на Балканскиот форум за интеграција во Подгорица, наведувајќи ги „објективните околности што влијаеле на него“ – Брегзит, мигрантската криза, но и скептицизам кај одредени членови.

- Advertisements -

Тој рече и дека земјите од Западен Балкан треба да го вратат кредибилитетот на процесот.

„ЕУ не е задоволна и сега треба да си помогнеме“, рече Лајчак.

Во врска со Северна Македонија, Лајчак истакна дека прашањето е само „кога“, бидејќи таа земја направила се за да добие статус на кандидат за членство во ЕУ.

 

Поврзани новости