Кумуцакос: За конечно решение на прашањето за името на Скопје е промена на нивниот Устав

by Fokus

Уставната промена не треба само да се предвиди, туку и да се примени во пракса пред ратификацијата на договорот, вели Јоргос Кумуцакос, одговорен за надворешна политика во грчката опозициска партија Нова демократија.

– Непрекршлив предуслов и основна гаранција за конечно решение на прашањето за името на Скопје е промена на нивниот Устав. Промена, што нема само да се предвиди, туку ќе биде применета во пракса пред ратификација на кој било договор, вели Кумуцакос, јави дописничката на МИА од Атина.

Поврзани новости