Кумуцакос: Коѕијас индиректно прифати дека Грција има иредентистички аспирации кон соседот

by fokus 18:57
18:57

Логиката на идентификација на Грција и Скопје во прашањето со иредентизмот е неприфатлива и ги поткопува националните позиции, вели одговорниот за надворешна политика во грчката опозициска Нова демократија Јоргос Кумуцакос во реакцијата по вчерашната изјава на шефот на македонската дипломатија.

Како што јави дописничката на МИА од Атина, Кумуцакос упатува критики до грчкото МНР, поради изјавата на Никола Димитров на вчерашната прес-конференција со Никос Коѕијас, за делот во кој шефот на македонската дипломатија вели дека двете работни групи „практично го усогласија текстот за идната соработка во различни области и работеа исто така на текст за спречување на иредентизмот од двете страни“.

- Advertisements -

– Се чини дека министерот за надворешни работи ги прифаќа, иако индиректно, тврдењата на Скопје дека наводно Грција има иредентистички аспирации кон соседната земја. Логиката на заемност или идентификација на Грција и Скопје во прашањето со иредентизмот ги поткопува нашите стабилни национални позиции и е неприфатлива – вели Кумуцакос во пишаната изјава испратена до медиумите.

Поврзани новости