Куќен притвор за организаторите за настаните од 27 април

by Fokus 13:09
13:09

Кривичен суд денеска донесе одлука за определување на куќен притвор за поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, ексминистерот за образование, Спиро Ристовски, ексминистерот за транспорт, Миле Јанакиески и ексдиректорот на УБК, Владимир Атанасовски.

Тие денеска добија казни пониски од минимално предвидените за делото за кое беа обвинети – „терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста” бидејќи соработувале во постапката и поради законот за амнестија.

- Advertisements -

Поврзани новости