Ќучук: Македонија и Албанија треба да одат во пакет

by fokus 23:28
23:28

Верувам дека ЕУ ќе ја потврди јасната перспектива за Западен Балкан на Самитот во јуни, од тоа најголема добивка ќе имаат младите луѓе, рече бугарскиот европратеник Илхан Ќучук, известувач за  РС Македонија во Европскиот Парламент. Според него, Македонија и Албанија треба да одат во пакет.

-Од таквиот спор сите губат, и С Македонија и Р Бугарија и самата ЕУ. Има дефицит на доверба, треба да се вратиме кон тоа што ја создава довербата, а тоа е Договорот од 2017 година – рече Ќучук на Сител.

- Advertisements -

Поврзани новости