Крвав напад на пазар во Багдад

by Fokus

Околу 20 лица, меѓу кои жени и деца, се убиени, а десетици се повредени во напад на пазар во шиитско предградие на Багдад, во пресрет на Курбан Бајрам, најважниот муслимански празник.

– На пазарот Ал-Воејлат е извршен напад со рачно изработена бомба, при што има загинати, соопшти Министерството за внатрешни работи.

Висок воен службеник изјави дека најмалку 18 лица се убиени, меѓу кои има жени и деца, додека медицински извор соопшти дека 23 луѓе се загинати, а околу 30 повредени.

Два безбедносни извори изјавија за западните медиуми дека станува збор за самоубиствен бомбашки напад.

Експлозијата одекна доцна попладне на популарниот пазар на Садр Сити, голема шиитска област во источен Багдад, каде многу луѓе купувале пред муслиманскиот празник Курбан Бајрам.

Поврзани новости