Кривични пријави против четворица поради инцидентот со државното знаме во Куманово

by fokus 16:22
16:22

Лицата кои го симнаа државното знаме во Куманово добија кривична пријава.

СВР Куманово им поднесе кривична пријава на Л.К.(21) и 17 годишно лице, двајцата од  селото Слупчане. Пријави се поднесени и против две непознати лица, за сторени кривични дела ,,предизвикување национална, расна и верска омраза, раздор и нетрпилевост” и ,,напад врз службено лице при вршење работи на безбедноста”, јави Макфакс.

- Advertisements -

Настанот се случи на 31.03.2017 година, на плоштадот во Куманово, каде пријавените лица се обиделе да го симнат државното знаме на Македонија, и на исто место да го постават државното знаме на  Албанија.

Поврзани новости