Крим техничар сведочеше во „Монструм“: Слушнав дека уште нешто е пронајдено кај езерото

by Fokus 12:31
12:31

Припадник на МВР, од Секторот за крим техника, денеска сведочеше за неговите постапки за 12 април 2012 година во Смилковско Езеро, местото каде се изврши петкратното убиство. Сведокот кој и денеска е вработен на истото работно место во Кривичниот суд Скопје, истакна дека тој ден бил повикан како логистика.

– Ми се јавија дека се работи за голем случај и требаат повеќе луѓе. Увидот на местото на настанот траеше до утринските часови. Јас бев ангажиран за осветлување на теренот, одбележување на бројки. Ништо не преземав без наредба. Следниот ден исто така бевме на место на настанот за да во дневни услови уште еднаш го пребаруваме местото. Не се задржавме многу, рече сведокот од МВР.

- Advertisements -

Воедно, тој наведе дека на работа после слушнал дека уште нешто е пронајдено, но не разбрал за што се работи.

Во предметот „Монструм“ за петкратното убиство кај Смилковско Езеро што се случи на 12 април 2012 година обвинети се Агим Исмаиловиќ, Фејзи Азири, Африм Исмаиловиќ, Алил Демири, Хаки Азири и Сами Љута. Африм Исмаиловиќ и Алил Демири се во бегство во Косово и досега не се екстрадирани.

Поврзани новости