Коѕијас и Ципрас си заминаа од Отешево, јадеа ѓомлезе, бело сирење, пинџур и пиеја „Антика“

by Fokus 17:20
17:20

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас и премиерот Алексис Ципрас заминаа од Парадес по ручекот кој беше организиран во Отешево. Коѕијас на заминување изјави:

„ Среќни сме за договорот и во Отешево имавме конструктивен разговор со Димитров. Денот помина во прекрасна атмосфера. Имавме одличен пречек од домаќините. Јадењето и езерото се прекрасни. Наликуваше на свадба. Следува интензивен период. Во скоро време ќе одам во Скопје за да разговараме за делови од договорот“, изјави Коѕијас.

- Advertisements -

НОВА објави дека гостите јаделе ѓомлезе, бело сирење и пинџур, а била послужена и нашата жолта ракија “Антика” , Главното јадење беше телешки бифтек со сос од вино и печурки. За десерт била послужена баклава и палачинка со крем од ванила и овошје. Сето тоа било залиено со македонско вино од “Тиквеш”.

Поврзани новости