Коѕиас: Нема никој посреќен од мене ако завршиме со целата приказна

by Fokus 12:23
12:23

Македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров денеска во Атина се среќава со шефот на грчката дипломатија Никос Коѕиас. 

Коѕиас вчера рече дека пораката што ја добил од разговорите што ги имал лично со премиерот Заев, од разговорот меѓу двајцата премиери Заев и Ципрас, и од неговите телефонски разговори со Никола Димитров, „е дека тие покажуваат позитивен став и намера да завршат со иредентизмот“.

- Advertisements -

– И никој нема да биде позадоволен и посреќен од мене, ако завршиме со оваа цела приказна, која, како што често велам, историјата ја претвора од училиште во затвор -истакна Коѕиас осврнувајќи се на денешната средба со Димитров.

 

Поврзани новости