Коѕиас му реферирал на Ципрас за посетата на Македонија: Има напредок, но останува разликата околу Уставот

by Фокус

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас вчера го информирал премиерот Алексис Ципрас за посетата на Македонија.

Државната агенција МИА пренесува грчки медиуми кои известуваат дека Атина смета оти разговорители поминале во добра клима и дека е постигнат напредок, меѓутоа и понатаму останува разликата во однос на македонскиот Устав, бидејќи „грчката страна не отстапува од барањето за уставна ревизија, не само во однос на името туку и во однос на иредентизмот“.

Инаку, средбата меѓу Ципрас и Коѕиас не била најавена ниту од премиерскиот кабинет, ниту од грчкото МНР.

Поврзани новости