Коѕиас: Грција нема да отстапи од ставот за спорот со името

by Fokus 19:42
19:42

Грција ја поддржува стабилноста во Македонија, но нема да отстапи од своите барања во спорот за името под никакви меѓународни притисоци, изјави шефот на грчката дипломатија Никос Коѕиас во интервју за грчкиот весник „Риал њуз“:

– Не знам кој кого сака да притисне, сите знаат дека не потпаѓаме под притисоци и дека не отстапуваме од она што сметаме дека е правилно за интересите на нашиот народ и за европските вредности и принципи – истакна Коѕиас.

 

Поврзани новости