Ковачевски и Мицкоски седнаа на заедничка маса, ќе ја решат ли кризата?

by fokus

Предмалку започна средбата меѓу премиерот Димитар Ковачевски и лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски. Средбата се одржува во Владата, а следува по неколкудневните натегања кој со кого одбивал да се сретне.

Мицкоски е придружуван од економскиот тим на ВМРО-ДПМНЕ и се очекува на премиерот да му го презентираат својот план за излез и полесно надминување на енергетската криза.

Со планот на ВМРО-ДПМНЕ, тврдат од партијата, државата би заштедила 300 милиони евра.

ФОТО: Архива

Поврзани новости