Котевски: Не значи дека ако Заев бара ТВ дуел со Груевски, тоа треба да му се исполни

by fokus 13:09
13:09

Зоран Заев повикува на многу работи, но тоа не значи дека сè треба да му се исполни, па ниту ТВ-дуел, рече за „Мета“ директорот на центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ, Иво Котевски, одговарајќи на прашањето дали Никола Груевски ќе одговори на повикот на својот политички опонент, лидерот на СДСМ, и ќе прифати телевизиски дуел.

-Заев повикува на многу работи. Повикува на отворање и на редефинирање на Охридскиот рамковен договор, повикува на воведување двојазичност на целата територија на државата. Но, тоа не значи дека сè треба да му се прифати и да се исполни, па така и ова, изјави Котевски.

- Advertisements -

Лидерот на СДСМ од почетокот на изборната кампања, неделава, неколкупати го повика Груевски на телевизиско соочување, но не доби одговор од лидерот на ВМРО-ДПМНЕ.

Поврзани новости