Ќосето падна, Град Скопје го отстрани од пред судска палата

by fokus 06:42
06:42

Споменикот на Андон Јанев Ќосето е во раните утрински часови тргнат од пред судска палата. Отстранувањето го спроведе Град Скопје со екипи на Јавното претпријатие „Улици и патишта“.

Од Градот за „Фокус“ велат дека потегот е врз база на извештајот на работната група формирана од Министерството за култура, која констатираше бројни незаконитости при неговото поставување.

- Advertisements -

Првиот елаборат за објекти од проектот „Скопје 2014“, работната група го достави уште пред неколку месеци до Министерството за култура, Град Скопје и Општина Центар. Општина Центар пред извесно време испрати инспектор на лице место, кој констатираше дивоградба.

Отстранувањето на Ќосето, додаваат од таму, не предизвикува вонредни трошоци и дополнителни набавки.

Поврзани новости