Координаторот на пратеничката група на ДУИ на суд за изборни нерегуларности

by fokus 08:20
08:20

Во Кривичниот суд денеска ќе се одржи ново рочиште за слуачјот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство.

Во предметот  „Титаник 3“  обвинети се Ејуп Алими и Исмет Гури, затоа што како членови на Општинската изборна комисија во Чаир „уништувале изборен материјал“.

- Advertisements -

Обвинетите на претходното рочиште кажаа дека го разбираат обвинението што го презентира обвнителката Фатиме Фетаи, но оти не се чувствуваат виновни.

Според СЈО, двајцата обвинети со своите дејствија влијаеле директно врз изборниот резултат и дека имале криминален нагон да ја фалсификуваат изборната волја на граѓаните на Чаир со цел да остварат политичка моќ.

Адвокатите на Алими и Гури пред судот кажаа дека со повеќе докази во текот на постапката ќе докажат дека нивните клиенти не се виновни, како и дека во спорниот момент на обвинението немале никаква функција со што би влијаеле да се стори кривичното дело за кое ги обвинува СЈО.

Поврзани новости