Конвој со словенечки граѓани кои беа заглавени во Македонија тргнаа кон дома

by fokus 11:33
11:33

Со конвој од десет автомобили почна враќањето на словенечките граѓани кои беа затекнати во Македонија, јави дописникот на МИА од Љубљана.

Луѓето беа практично заглавени во Македонија по затворањето на границите поради епидемијата на корона вирусот. За некои лице е организиран и автобуски превоз.

- Advertisements -

Во меѓувреме од словенечкото Министерство за надворешни работи информираат дека продолжуваат да организираат летови од европските земји до Словенија со цел сите нивни граѓани кои сакаат да можат да се вратат дома во Словенија.

Луѓето кои синоќа со специјален лет беа вратени од Мадрид, добија 14 дневен државен карантин. Сите беа од аеродромот Брник транспортирани во хотел во градот Велење. Сместувањето е донација за државата, бидејќи хотелот е во сопственост на кинеска компанија, истата која го купи и гигантот Горење во Велење.

Поврзани новости