Конте не знае дали ќе остане на клупата на Интер и следната сезона

by Fokus 11:41
11:41

Творецот на првата шампионска титула на Интер по пауза од 11 години, Антонио Конте не даде прецизен одговор дали ќе остане на клупата на новиот италијански првак и следната сезона.

Интер во неделата ја прекина деветгодишната доминација на Јувентус во италијанскиот фудбал, обезбедувајќи ја својата 19. титула во клупската историја на четири кола пред крајот на Серија А.

- Advertisements -
Banner Renault 300x250

Конте седна на клупата на Интер во 2019 година, откако претходно освои три последователни титули со Јувентус (2012, 2013 и 2014)

– Воопшто не ми беше лесно при изборот да дојдам во Интер во време кога екипата не беше навикната да победува. Интер, исто така, е клуб, кој е директен конкурент на Јувентус, мојот поранешен клуб. Во овој момент мислам дека е најисправно е да уживаме во новото „скудето“. Секако ќе има време за разговор за сите работи што треба да ги направиме“, изјави Конте за телевизијата „Раи 2“.

Поврзани новости