Командантот на Азов: Добивме наредба да престанеме да го браниме Мариупол

by Fokus 15:22
15:22

Командантот на украинскиот полк Азов, Денис Прокопенко, се обрати до јавноста информирајќи дека во Азов добиле наредба да престанат да го бранат Мариупол, односно да ги спасат животите на борците.

Според него, сите цивили од Азовстал се евакуирани, а на тешко ранетите војници им е пружена медицинска помош.

Тие мора да бидат одведени во област под украинска контрола.

Поврзани новости