Која е стратешката цел на Софија?

by Fokus 21:29
21:29

Бугарскиот премиер, Кирил Петков, денеска во Брисел оствари серија работни средби, меѓу кои и со претседателката на Европскиот парламент, Роберта Мецола, претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, и претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, соопшти прес центарот на бугарската Влада.

Бугарскиот премиер изјави дека пристапувањето на Бугарија во Шенген останува стратешка цел на Софија и дека смета дека ЕП ќе продолжи да ја поддржува.

Поврзани новости