Кои се новите советници во Советот на Град Скопје?

by Fokus 10:39
10:39

Најмногу мандати за советници во новиот состав на советот на Град Скопје освои СДСМ, вкупно 21, втора партија со најмногу советници е ВМРО-ДПМНЕ 17, а Левица освои само еден. Листата е објавена на веб-страницата на Државната изборна комисија (ДИК).

Од албанските партии, пак, ќе има вкупно шест советници. Три од редовите на ДУИ, двајца од БЕСА и Алијансата за Албанците еден.

 

- Advertising -

Поврзани новости