Кои се музичарите кои заработија вртоглави суми во 2021 година?

by fokus 21:36
21:36

Кризата предизвикана поради панедмијата со корона вирус, очигледно немала големо влијание кога се во прашање заработките на познатите музичари. Милионски суми легнале на сметките на многу од нив, а списанието ,,Rollingstone” ја објави листата со најплатените.

Во првите десет, се наоѓаат дури девет мажи и само една жена. Како музичар со најголема заработка во 2021 година е Брус Спрингстин, кој инкасирал 590 милиони долари.

Веднаш зад него се наоѓа Џеј Зи со заработка од 470 милиони, а на третото место е Пол Симон со заработени 260 милиони долари.

Како единствена жена во првите десет, на десеттото место е Тејлор Свифт со заработени 80 милиони долари.

Како што пишува музичкото списание, Спрингстинг остварил најголема заработка од продажба на неговиот музички каталог, кој се состои од 20 албуми, 300 песни и многу снимки во живо.

Вики Клинчарова

Поврзани новости