Кога ќе се отворат границите, ќе се укине државниот карантин

by fokus 22:18
22:18

Кога ќе се отворат границите, мерката задолжителен државен карантин ќе биде невозможно да се спроведе и ќе се укине, најави министерот за здравство Венко Филипче. Тој најави ист пристап кој ќе важи за повеќе земји во регионот.

-Најпрво ќе ги договориме овие работи во однос на нашата билатерална соработка со Грција, па потоа и со другите соседни земји, рече Филипче во интервју за Сител, по враќањето од Атина.

- Advertisements -

Исто така кажа дека засега не се планира промена на времетраењето на полицискиот час, а евентуални одлуки би се носеле во текот на следната недела.

Поврзани новости