Клуге: СЗО и ЕК работат на донациите на вакцини за земјите на Балканот

by fokus 15:00
15:00

Светската здравствена организација работи со Европската комисија за координирање на донациите на вакцини за коронавирус за други земји на континентот, изјави денеска директорот на Канцеларијата на СЗО за Европа, Ханс Клуге.

На прашањето за дозите за земјите на Балканот, Клуге на прес-конференцијата рече: „Ние тесно соработувамe со Европската комисија на сите нивоа за прашањето на донациите“.

- Advertisements -

Тој додаде дека Австрија ќе ги координира овие донации.

Поврзани новости