Кина со закани до САД по соборувањето на шпионскиот балон

by fokus

По вчерашното соборување на кинескиот шпионски балон над Атлантикот, официјален Пекинг денеска жестоко реагираше.

Кинеските власти соопштија дека го задржуваат правото да „преземат понатамошни дејствија“, критикувајќи ги САД за „јасно претерано реагирање и сериозно кршење на меѓународната практика“.

Официјален Пекинг во соопштение објавено денеска наведе дека Кина цврсто ги поддржува легитимните права и интереси на компанијата што го поседува балонот и во исто време го задржува правото да „преземе дополнителни мерки како одговор“ на американското соборување на балонот, пренесе АП.

Присуството на балон на небото над САД оваа недела им зададе нов удар на веќе затегнатите односи меѓу САД и Кина, кои се влошуваат со години и го натера американскиот државен секретар Ентони Блинкен нагло да го откаже претходно договореното патување во Пекинг.

Поврзани новости