Кина се договори со САД да пушти во промет дел од нафтените резерви

by Fokus 15:04
15:04

Кина се договори со САД да ослободи извесна количина нафта од своите стратешки резерви за време на овогодишната кинеска Нова година, која се паѓа на 1 февруари.

Според извори на кои се повикуваат некои светски агенции, договорот е постигнат на крајот на 2021. Количината на нафта што Пекинг планира да ја пушти не е прецизирана, но се знае дека тоа ќе зависи од нивото на цените на енергенсот. На пример, ако цената е над 85 долари за барел, ќе се пуштат поголеми количини, додека ако цената на нафтата е околу 75 долари, количините ќе бидат помали.

- Advertisements -

Во ноември минатата година, американскиот претседател Џо Бајден одлучи да ослободи 50 милиони барели нафта од стратешките резерви на земјата. Според Белата куќа, ова е направено за да се намалат цените на горивата за Американците и да се стабилизира понудата и побарувачката на светскиот пазар по пандемијата. Американските власти соопштија дека голем број други земји, вклучително и Велика Британија, Кина, Индија, Јужна Кореја и Јапонија, ќе преземат сличен чекор.

Поврзани новости