Киев ја обвини Германија дека го охрабрува Путин

by Fokus 22:47
22:47

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба денеска ја обвини Германија дека го „охрабрува“ рускиот претседател Владимир Путин по одбивањето на Берлин да му достави оружје на Киев, кој стравува од руска инвазија.

Русија распореди десетици илјади војници на границата со Украина, поради што Западот се плаши дека подготвува инвазија.

Поврзани новости