Kерим падна за четири позиции на листата за генерален секретар на ОН

by fokus 21:31
21:31

Македонскиот кандидат за генерален секретар на Обединетите нации, Срѓан Керим во петтиот груг на гласањето падна за четири позии. Претходниот пат, Керим беше четврт на листата, а денеска се најде на осмото место.

Од амбасадорите на земјите членки на Советот за безбедност на ОН добил шест позитивни и девет негативни поени.

На првото место се уште е поранешниот португалски премиер Антонио Гутереш, втор овој пат е кандидатот од Србија, Вук Јеремиќ, а на трето место е кандидатот од Словачка, Мирослав Лајчек.

Поврзани новости