Ќе се воведе државна награда со името на Мето Јовановски

by fokus 17:45
17:45

Премиерот Зоран Заев денеска информираше дека Министерството за правда и Министерството за култура воведуваат државна награда за придонес кон човековите права, а која ќе го носи името на Мето Јовановски, првиот претседател на Хелсиншкиот комитет.

Одборот за доделување на оваа награда ќе биде составен од претставници на граѓански организации.

- Advertisements -

Таа ќе се доделува секоја година на 10 декември, Меѓународниот ден на човековите права.

Поврзани новости