Казни од по 20 евра за функционерите од ДУИ, ако ги подмират за една недела ќе платат 10 евра

by fokus 14:18
14:18

Министерството за внатрешни работи им врачи платни налози за неносење на маска на сите 15 функционери од ДУИ кои на 4 јануари се сликаа собрани во новата зграда на Министерството за политички систем без маски и без дистанца, славејќи го роденденот на нивниот лидер, Али Ахмети.

Од Министерството за внатрешни работи за Фокус потврдија дека платните налози се врачени и дека како и за сите граѓани така и за функционерите важи правилото дека ако ја платат казната во рок од една недела, ќе им се намали на 10 евра.

- Advertisements -

Според извори од истрагата институциите работат и на нови казни кои се однесуваат на забраната за јавно групирање на повеќе од четири лица.

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи на 4 јануари ја објави спорната фотографија на Фејсбук, а на неа се гледа како функционери на ДУИ без маски и дистанца го славеа шеесет и вториот роденден на Ахмети, но и новото седиште на Министерството предводено од првиот вицепремиер, Артан Груби.

Поврзани новости