Казнети 295 возачи за пребрзо возење на патниот правец Скопје – Охрид

by fokus 13:06
13:06

Во рамки на засилените сообраќајни контроли спроведени изминатото деноноќие на патниот правец Скопје – Охрид се изречени вкупно 295 санкции за пребрзо возење.

Како што беше речено на денешната прес-конференција на МВР во Охрид, од изречените казни 18 биле за возење со брзина над 70 километри на час поголема од дозволената, а 104 санкции за возење 50 километри на час повеќе од пропишаното.

- Advertisements -

Портпаролот на МВР Тони Ангеловски најави дека полицијата ќе продолжи со интензивни акциски контроли во областа на сообраќајот, со цел намалување на бројот незгоди и особено оние со жртви.

– Акциите даваат резултати, ги санкционираме несовесните возачи, а забележано е намалување на бројот незгоди со потешки последици. И на социјалните мрежи и преку медиумите граѓаните ги поздравуваат акциите, тие сакаат ред и безбедност во сообраќајот, рече Ангеловски.

Како резултат на засилените контроли минатата е година со најмал број жртви во сообраќајни незгоди, а трендот продолжува и оваа година.

– Целта е оваа година да дојдеме под сто жртви во сообраќајните незгоди, истакна портпаролот на МВР.

Полицијата врши контроли и ги санкционира сите прекршоци што предизвикуваат опасност за предизвикување тешки сообраќајни незгоди: пребрзо возење, управување со возило под дејство на алкохол, управување возило без дозвола како и нерегистрирани односно непроверени возила.

Поврзани новости