Кавадарчанец скршил нога бегајќи од полицијата за време на полициски час

by fokus 10:38
10:38

Триесетгодишен кавадарчанец синоќа скршил нога додека бегал од полицијата, за време на полицискиот час, објави МИА.

-Интервениравме на повик синоќа околу 18 часот. Младиот човек имаше комплетно две скршеници на двете коски на потколеница. Имобилизиравме и го пренесовме во болница. Стануваше збор за повреда за која е потребен оперативен третман, рече докторот.
Според тоа што го раскажал 30-годишникот, додека се движел со автомобил, му била покажана полициска палка за да застане. Не го почитувал знакот и продолжил кон селото Марена. Во селото излегол од возилото и се обидел да прескокне ограда за да влезе во дворот на другар. Таму и се повредил, изјави Ратко Грков, доктор во Брза помош од Кавадарци за МИА.

- Advertisements -

Со повреденото момче било уште едно лице кое имало зголемена температура и болки во гради и мускули, па било упатено кај матичен лекар за да му се направи епидемиолошка анкета за понатамошно постапување, според препораките на Министерството за здравство. Со Брза помош било однесено дома со препорака да се самоизолира.

Поврзани новости