АРХИВА Послушното стадо на пастирот!

Текстот е објавен на 29 ноември 2013 година во неделникот „Фокус“ во бројот 947 Пишувала Јадранка КОСТОВА СЕ ФРАПИРАВ од комоцијата на истражниот судија што го сослуша...

ВИДЕО: Министерката за надворешни работи на Бугарија го признава македонскиот јазик...

Вицепремиерката и министерка за надворешни работи на Република Бугарија, Екатерина Захариева во интервју за бугарската приватна национална телевизија БТВ, зборуваше за дводневната посета на...

Архива: Груевски мора да биде дигнат на клоци од оние што...

Полека, смирете се, немам намера да му го земам лебот на Миленко. Јас не заговарам одреди за буквално шутирање на Никола Груевски и распашаната му дружина. Нормално, мислам на политичка шут-карта.

ВМРО-ДПМНЕ „хуманитарно” профитира од автопатот „Мајка Тереза”

Никола Груевски се откажа од изградба на парапетче околу Охрид, ама заедно со Миле Јанакиески успеаја со „жутите”, како што велат во 14–та бомба...

Вмровска шоферска Пајажина

Текстот е објавен на 25 март 2011 година во неделникот „Фокус“ во бројот 821 Вмровците упорно пропуштаат да се пофалат со еден успешно реализиран проект...

Се нервирам од вестите на МТВ, а ми се плаче од...

Текстот е објавен на 10 април 2015 година во неделникот „Фокус“ во бројот 1018 Како новинар буквално израсна во Македонската телевизија, но веќе 16 години...

Здравството е мртвороденче на Никола Тодоров

Текстот е објавен на први јули 2016 година во неделникот „Фокус“ во бројот 1082 Со овој текст објавен во неделникот „Фокус“, новинарката Ирена Мулачка го...

Хојт Ји: Иванов знае дека од него се очекува да му...

Во интервју за сајтот „Балкан инсајт“ американскиот дипломат Хојт Ји, кој деновиве е во посета на Балканот изјави дека верува дека претседателот Ѓорге Иванов...

Сашка Димитровска: Од мала сакам топка и сѐ што е поврзано...

Емотивна и природна. Топла и секогаш насмеана. Убава и искрена. Така ја доживеавме нашата следна пријателка со која се дружевме во Скопје Сити Мол....

Оставете ги Зврлевски и Гешкоска сами да се удават во злосторничкото...

Пишува Александар ТОРТЕВСКИ Крвавиот четврток веќе една недела е зад нас. Ден кој ќе остави длабоки лузни во македонското општество, во нашите души, во душите на...

Одлуката за изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието објавена...

Во најновиот број на „Службен весник“ беше објавена одлуката за изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието, со што тој и официјално стапува...

Јана Бурческа: Во Киев да ја освоиме Европа!

Музиката почна да ја освојува уште во основното училиште. Со две другарки основаат детски бенд, кој ги забавува дечињата од училиштето. Музичката страст ја...

Отворено писмо од Питер Ванхауте до Никола Груевски

По крвавите инциденти во македонскиот парламент синоќа, поранешниот посредник во решавањето на политичката криза Питер Ванхауте испрати отворено писмо до лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола...

Сега е вистинско време за тргување со акции! + Календар со...

Во текот на оваа и следната недела не очекуваат објави на извештаи за заработката на речиси сите најголеми светски компании што дефинитивно ќе влијае...

Максим Димитриевски: Професионалците во МВР и во АРМ нема да дозволат...

Пратеникот Максим Димитриевски, претседател на Комисијата за одбрана на СДСМ, минатата недела беше во центарот на вниманието на јавноста, откако објави дека група насилници,...

Напишана е нова историја на светските берзи! + Бесплатен прирачник за...

Од почетокот на годината до денес, индексот Dow Jones порасна за 4,5%, а пред месец дена го достигна својот историски максимум, преминувајќи 21.000 поени. Силен...

Напишана е нова историја на светските берзи! + Бесплатен прирачник за...

Од почетокот на годината до денес, индексот DowJones порасна за 4,5%, а пред месец дена го достигна својот историски максимум, преминувајќи 21.000 поени. Силен раст...

Британија зачекори по патот на НЕЗАВИСНОСТА! Што ќе се случи со...

23-ти Јуни 2016 година, Велика Британија гласаше на референдумот дали сака да излезе или да остане во Европска Унија. За излез гласаа 51.9% од...

Повеќе не мора да “ископувате Биткоинти”, сега може да тргувате со...

Една од најпознатите крипто валути, Биткоин, настана на 31 октомври 2008 година. За разлика од земјите како што се Бангладеш, Боливија и Еквадор, во...

Како автопатот Миладиновци – Штип поскапе двојно

Иако требаше да биде пуштен во употреба во мај годинава, изградбата на автопатот Миладиновци - Свети Николе - Штип длабоко ќе го пробие зацртаниот...

Најнови вести

НАЈПОПУЛАРНИ