Предупредувачки протест: Груевски на суд, одбројуваме до слобода

Во 18 часот пред Специјалното јавно обвинителство започна новиот протест на Шарената револуција. Фокус на денешниот протест е одбројувањето до 18 јуни, крајниот рок...

Кој е Васил Евдокимов, директорот на фирмата што сака да го...

Компанијата Балкан Петролеум деновиве најави дека има намера да го купи македонскиот нафтен гигант Макпетрол. Интересно е што оваа компанија е основана на 28 мај...

Кире Лазаров: На терен немилосрден, дома емотивен!

Потекнува од Свети Николе. Во неговото семејство спортот е традиција. Роден е на 10 мај. Нумеролозите му предвидуваат успех и кариера на лидер. Спортската...

Груевски: Не се чувствувам виновен

По едночасовниот распит во кривичниот суд, поранешниот премиер Никола Груевски, во изјава за медиумите рече дека не се чувствува виновен. "Денеска бев повикан во судот...

Груевски на распит во Кривичниот суд

Поранешниот премиерот Никола Груевски денеска се појави на распит во Кривичниот суд во Скопје, како осомничен во случајот „ТНТ“, поточно за уривањето на комплексот...

Груевски со судска покана за распит за случајот ТНТ

Поранешниот премиер кој се сомничи дека ги злоупотребил службената положба и овластувања во случајот ТНТ, кој се однесува на уривањето на објектот „Космос“, денеска ќе...

Укинат притворот за Здравко Савески и Владимир Куновски

По барање на одбраната на денешното судско рочиште во Основниот суд 1 во Скопје, судот го укина притоворот на демонстрантите Здравко Савески и Владимир...

ШАРЕНА (Р)ЕВОЛУЦИЈА  

Револуција е тежок збор за нашето поднебје. За револуција, простете, ама треба „мандало“! Ова што конкретно се случува во Македонија е еволуција на свеста. Агим...

Можеме ли да помогнеме: Стоилов го нуди својот бубрег за да...

Делчевецот Кирче Стоилов, чие четири и полгодишно дете има потреба од лекување, за кое се потребни големи финансиски средства, се најде и во медиумите...

Започна судењето на Савески и Куновски за демолирање на канцеларијата на...

Двајцата обвинети 45 дена се во притвор, а денеска беа донесени во судница за да одговараат за демолирањето на претседателската канцеларија во центарот на...

Анализа: Зошто Иванов мора да замине, а Уставен да се изјасни...

Љубиша Арсиќ Што го прави Иванов зрел за заминување од функцијата? Тоа што при аболицијата го има прекршено Уставот и законите. А според правилата, ако...

Шарената револуција бара ослободување на Савески и Куновски

-Денес продолжува судењето на Здравко Савески и Владимир Куновски, кои се веќе 45 дена во притвот за тоа што се борци за правда и...

2 400 евра казна за демонстрант на Шарената револуција

Активистот Жаре Стеваноски, еден од  најистакнатите борци на Шарената револуција во Прилеп е казнет со 2 400 евра за направен сообраќаен прекршок за време...

Шарените потсетија: Имате уште 9 дена!

Демонстрантите на Шарената револуција вечерва со герила акција потсетија на својот ултиматум и на раскрсницата во близина на СЈО испишаа голема „деветка”, колку што...

СЈО ќе го повика Груевски на распит и ќе бара домашен...

Од Специјалното јавно обинителство денеска информираа дека поранешниот премиер Никола Груевски во наредниот период ќе биде повикан да даде исказ пред судија на претходна...

Ултиматумот на Шараната револуција го нема на агендата на Уставниот суд

Иницијативата за оценување на уставноста и на законитоста на Законот за Специјално јавно обвинителство, ја нема на дневен ред на агендата на Уставниот суд,...

Компанија основана пред десетина дена испрати понуда за купување на Макпетрол

Нафтениот гигант Макпетрол потврди дека до компанијата стигнала понуда за преземање од фирмата „Балкан петролеум“. Фирмата понудила да ги купи акциите на Макпетрол за цена...

СЈО побара притвор за Талески и Грујовски

Откако Иванов ја повлече аболицијата, Специјалното јавно обвинителство се врати на работа онаму кај што застана. Од СЈО денеска побараа притвор за битолскиот градоначалник Владимир...

ЕК ја постави положбата на Ромите како услов за влез во...

Еврокомесарот Јоханес Хан на денешната промоцијата на иницијативата „Интеграцијата на Ромите 2020“ изјави дека земјите аспиранти за ЕУ пред да станат дел од клубот, ќе...

Талески не се појави на распит кај Катица

Битолскиот градоначалник Владимир Талески денеска бил свикан на распит пред Специјалното јавно обвинителство, но не се појавил во предвиениот термин. Градоначалникот бил свикан на распит...

Најнови вести

НАЈПОПУЛАРНИ