Собранието утре ќе расправа за разрешувањето на Јанева

Претседателот на Собранието Талат Џафери за утре во 13 часот ја закажа собраниската седница на која единствена точка е разрешувањето на специјалната јавна обвинителка...

Светска банка: Пензискиот фонд на Македонија е во опасност

Алармантни забелешки за развојот на македонската економија посочи Светската банка, во редовниот полугодишен економски извештај за Југоисточна Европа. Намален економски раст, зголемен јавен долг, зголемување...

Телефонски разговори на обвинетите во „Монструм“ ќе се слушаат на наредното...

Со презентирање на телефонски разговори и смс пораки кои обвинетите во случајот „Монструм“ ги имале по петкратното убиство, ќе продолжи наредното рочиште закажано за...

Владимир Панчевски осуден за мобинг

Владимир Панчевски, поранешениот претседател на Кривичниот суд е осуден за мобинг кој го сторил врз вработениот Горан Стаменковски, објави денеска Основниот суд Скопје 2. На изрекувањето...

Шекеринска: И да не влеземе во НАТО мора да продолжиме со...

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска во вечерашното гостување на телевизија Телма не сакаше да зборува за план Б доколку Македонија годинава не  биде примена...

Заев: Живееме со далеку понизок стандард од ЕУ, но очекувам влез...

Очекувам мојата земја да стане полноправна членка на Европската унија пред 2020 година, но тоа е моја желба, и ќе зависи од тоа колку...

Средба Бектеши-Бернс: Поддршката на бизнисот е клучна за растот и развојот...

Досегашната соработка помеѓу двете земји, но и можностите за соработка во иднина, особено во полето на економијата беа тема на разговор на денешната средба...

Шилегов ќе бара притвор за лицето кое го демолираше зелениот покрив...

По објавените снимки од страна на градоначалникот Шилегов на неговиот фејсбук профил од демолирањето на зелениот покрив на ГТЦ, тој најави дека по завршувањето...

Кавадарчани до градоначалникот: Цано, дека е в’кот ?

Деновиве кавадарчани, во свој стил преку социјалните мрежи го потсетуваат нивниот градоначалник Александар Панов на ветувањата кои што им ги дал во 2013 година,...

Нема основ Собранието да постапува за Богоевски, надлежни се други институции,...

Претседателот на Собранието, Талат Џафери смета дека нема уставна ниту деловничка основа да поокрене постапка во случајот со пратеникот Павле Богоевски и очекува ефикасно...

Прекинато гласањето во Грчец бидејќи фалеле гласачки ливчиња, Гостиварeц искинал гласачко...

Денешното гласање на гласачкото место бр.2436 во селото Грчец било прекинато гласањето во периодот од 12.25 до 13.13 часот поради недостиг на ливчиња од...

Скопјанец лани пријавил месечна плата од 225 илјади евра

Највисоката годишна бруто плата во Македонија во 2016 година е исплатена во приватнотото здравство и изнесува 2,7 милиони евра, а 416.000 евра е највисокиот...

Хан: Ако се повторат случувањата во Собранието ќе биде загрозена европската...

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан во интервју за австриски Стандард вели дека не очекувал таков напад во македонското Собрание, но, како што вели, нештата...

Заев направи лапсус на комеморацијата за депортираните Евреи, па се извини

Премиерот Зоран Заев на вечерашната комеморативна свеченост по повод 76-годишнината од депортацијата на македонските Евреи направи лапсус и наместо трагедија, рече традиција. По ова,...

Бошкоски политичкиот кредибилитет ќе го насочи кон подобрување на условите во...

Љубе Бошкоски денеска се осврна на, како што рече, многу сериозен момент во кој се наоѓа нашето судство. Тој рече дека гарантира дека 50 отсто...

Османи: Македонија во 2019 година ќе ги почне преговорите за членство...

Наредната 2019-та ќе биде годината кога Македонија ќе ги почне преговорите за членство во ЕУ, истакна вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи на денешната средба...

Адеми: Се појави хистерија во јавноста дека Охрид ќе биде впишан...

На прстите од двете раце може да се избројат дивоградбите од типот на куќи, угостителски објекти или хотели во заштитениот појас во Охрид. Најголем...

Граѓаните се уште се плашат од Голема Албанија и од евроатлантска...

Општиот индекс на безбедност на Република Македонија е 3,07, оценка што покажува дека безбедноста се уште е ранлива како резултат на проблемите со кои...

Мицкоски: Да не ги делиме граѓаните на етничка основа, туку на...

Јас лично очекувам една голема победа на ВМРО-ДПМНЕ на следните претседателски избори, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски пред Соборниот храм во Скопје, каде...

Денеска продолжува седницата за разрешување на Зврлевски

Денеска во 11 часот продолжува собраниската седница за разрешување на јавниот обвинител на Марко Зврлевски, на која за збор се пријавени над 90 пратеници. Заменик-министерот...

Најнови вести

НАЈПОПУЛАРНИ