Мозокот е орган за преживување

Пишува: Татјана Алексиќ Високата интелигенција е потенцијал, но ако не се развива и облагородува со знаење, вештини и креативност, останува неискористена предиспозиција. Просечниот коефициент IQ...

Силјановска непотребно го копира уличарскиот речник на Мицкоски

Пишува: Ана ПАНОВСКА Кога ме прашаа во една неодамнешна ТВ-емисија што мислам, каков претседател треба да избереме на следниве претседателски избори, кратко си кажав дека...

Спинози и блефери

Пишува: Татјана Алексиќ Во недостиг од морална и политичка култура, спинувањето не се  доживува како нешто спорно и недолично, туку како трендовска пропаганда за утилитарни...

Наградата од 500.000 евра за македонските фудбалери е заработена премија

Пишува: Атанас КОСТОВСКИ За нашето спортско секојдневие, тоа е вистинска сензација - исплатена е премија од 500.000 евра! Фудбалските репрезентативци и стручниот штаб ќе ги поделат...

Иднината на економијата е главните мозоци на земјата да творат во...

Пишува: Венко ГЛИГОРОВ Одлична е веста за подобрување на перформансите на македонската економија. Охрабрува ова. Следев последните денови и дебатите околу економијата на телевизиските станици...

Родители монструми

Пишува: Татјана Алексиќ „Ние не ги сакаме нашите деца само затоа што ни се деца, туку заради љубовта што расте со нив“ - Маркес. Таква е...

И голи да се соблечеме, маските ќе ни останат

Пишува: Тања Алексиќ И ние маска (мазга) за трка имаме! Колку сакаш маскаради и паради по институциите, а не се театри, ниту бразилски или вевчански карневали,...

Вељаноски треба да им каже големо фала на ДУИ

Зошто Џафери ја закажа за во 21 часот вчерашната седница на која требаше да се одлучува за имунитетот на Вељаноски, иако Собранието имаше рок...

АРХИВА А мачкат ли на леб борбата против корупцијата?

Пишува: Зоран ДИМИТРОВСКИ Па зарем е можно Заев мува да не го лази за сите непотистички скандали што му се случуваат, додека Македонија граби со...

Остани ѓубре до крај

Пишува: Тања Алексиќ Зборот ѓубре, и во информативен, но и во вулгарен контекст, станува метафора на чинот сеење семе на омраза и негово секојдневно ,,поѓубрување“,...

СЕКС-СКАНДАЛИТЕ НА ПОЛИТИЧАРИТЕ

Пишува: Тања Алексиќ Кога ќе застанеш на државничка функција, покрај сиот професионален кариерен ангажман, ќе мора да бидеш ангажирано сконцентриран и вешт во сочувувањето на...

Бикини статистика и цифросапиенси

Пишува: Тања АЛЕКСИЌ Ако живееме според правилото „повеќе е подобро“, од секојдневието може да направиме  бројчаник, од себе цифросапиенс, чие животно мото би било ,,од...

Ако во груевизмот мислевме дека судството го допрело дното, сега откривме...

Пишува: Валентина Вурмо Според последната одлука на Врховниот суд, или да бидам попрецизна, начелно правно мислење, СЈО смеело да поднесува обвиненија само за истрагите што...

Во несреќно општество немаш право на среќа!?

Пишува: Тања АЛЕКСИЌ Таму каде што се очекува елементарна пристојност без непристојни понуди, и очекувањата стануваат непристојни - во несреќно општество немаш право на среќа. Брилијантниот Шекспир...

Предвремени парламентарни избори- во интерес на државата, граѓаните и реформите

Пишува: Драган Алчинов В петок -25 јануари 2019- ќе се разреши дилемата дали напролет ќе се одржат предвремени парламентарни избори заедно со претседателските избори. За...

Логично прашање: Зошто и децата од незагадените градови да не одат...

Мерките на Владата во услови на екстремна загаденост ја збунија јавноста. Се наметнаа прашања за кои нема одговори. Колку овие мерки ќе бидат ефикасни...

АРХИВА Предвремени избори заедно со претседателските за да се спречи враќање...

Текстот е објавен на 28 декември, 2018 година во неделникот „Фокус“ во двобројот 1212-1213 По изборот на Зоран Заев за претседател на партијата, СДСМ успеа...

АРХИВА Не постои македонски синдром на самоуништување

Текстот е објавен во неделникот „Фокус“ на 21 декември, 2018 година во бројот 1211 Пишува: Денко МАЛЕСКИ Има една глупост што често ја повторуваат: дека постои...

Венко Глигоров до Макрадули: Oсвен кукање дека немаш пари, не видовме...

Пишува: Венко Глигоров Јас мислам дека се сосема доволни за одлични ефекти. Заменикот министер некни изјавил дека не може многу да се направи со 2м евра...

Ќе се умира полека!

Текстот е објавен на 7 декември, 2018 година во неделникот „Фокус“ во бројот 1209 Пишува: Сашо ТАСЕВСКИ Кога е живот во прашање, сето останато е грашок...

Најнови вести

НАЈПОПУЛАРНИ