Ќе се втурне ли Иванов во злосторничкото здружение?

Колумната е објавена во „Фокус“ број 1064, на 26 февруари 2016 година Претседателот има право да помилува одредени осудени лица во процедура определена со закон....

Четирите столба на груевистичкиот срам

Кога груевизмот неизбежно ќе се стрмоглави во бездната што сам си ја ископа, ќе останеме ние - Граѓаните на Шарената револуција и Народот на...

СКОПЈАНИ, ЌЕ ГО РАСЧИСТИМЕ ПЛОШТАДОТ ОД СИТЕ ГЛОМАЗНИ НАДГРОБНИ СПОМЕНИЦИ!

Како што Полјаците го оставија Аушвиц да сведочи за ѕверствата на фашизмот, така и ние ќе оставиме еден дел од „СК 2014“ што ќе сведочи за бесрамното насладување на Груевски од расоблекувањето на елегантното и спастреното Скопје и од неговото насилно, понижувачко преоблекување во карневалска, кловновска облека.

ПРОЕКТ „ОД ГРАД В СЕЛО“: Во кои села бивш премиере,...

Во исто време кога една Анастасија во Чаниште немала вода во чешма и училиште каде што може да се едуцира, една друга Анастасија во Скопје си гледала цртани филмови во автомобил купен со парите на граѓаните, кои не отишле за водовод во Чаниште, туку за „мерцедес“ од 600.000 евра.

Никако сукња со должина над колена

Сопругата на премиерот не смее да си ги покажува адутите, ниту на тој начин да свртува внимание. Треба да учествува во хуманитарни акции, да се залага за правата на жените и да прозбори.

СЕ СРАМАМ ШТО ИВАНОВ НИ Е ПРЕТСЕДАТЕЛ

Ти мал човеку не си претседател на народот на оваа наша Македонија, ти си само послушен слуга на оваа режимска врхушка која те третира како кукла на жици. Ако воопшто и малку останало достоинство во тебе, дај си неотповиклива оставка и биди бар маж на крајот.

Десет пораки до човештвото

Ова е проштално писмо од холандскиот астронаут Вубо Окелс, кој почина на 19 мај, 2014. Го пренесувам преводот од писмото со неговите проштални пораки до човештвото, од холандскиот весник АD – Algemeen Dagblad, наместо моја колумна.

Колективна вина или Хорхе први помилувачот.

Вчерашниот ден ме измести од мојата оска на постоење и го разбуди најмрачниот дел на гнев во мене, скоро исто како на 24-ти декември, тој црн понеделник, кога од истите овие властодршци на клоци се исфрлаа пратениците на опозицијата и новинарите од Парламентот.

Да живее Фатиме Фетаи! Да живее албанскиот јазик!

Ако оваа медиумска тортура остане неказнета, тоа ќе биде порака дека секој може да си игра со граѓаните и со нивното право на информирање. Нема да биде доволно ако само бидат екскомуницирани од новинарската фела по промената, туку да одговараат затоа што тие ќе бидат остатоци од „груевизмот“ и по падот на Груевски, кој неминовно ќе следи.

Lake Ohrid: A paradise in peril

The citizens of Ohrid are blessed with their lake. However, being blessed comes with a responsibility. How should our generation be seen in a few decades from now by our children and grand-children?

Шарената револуција е состојба на умот за правда, не супститут...

Колку повеќе се обидуваат да ја сатанизираат и девалвираат или присвојуваат, таа ќе биде уште посилна и единствена, затоа што Шарената револуција нужно не припаѓа кон ниту еден од четирите поглавици кои и во овие моменти тајно преговараат.

ДПМНЕ – ДУИ ВО АЛБАНСКА НОСИЈА

Изненадувачка е лојалноста на оваа политичка партија наспрема својот коалициски партнер, кој така очигледно загризал во тешки криминали и ја турка земјава кон амбисот, спремни да ја жртвуваат истата само да се спасат од неминовната кривична одговорност, која ќе резултира со долгогодишен затвор.

Лигуши и уличари

Зар толкав народ треба да се плаши од шака себични малоумници. Ајде народе, без разлика на вера, етникум, определување, дигнете го гласот против тиранијата, беззаконието, угнетувањето, покажете дека оваа наша и единствена Македонија има капацитет и слободарски дух да ги казни тие што сакаат да ја уништат...

Вреди!

Груевски знае дека потписот на „каса-прими“ признаницата не е на Гордана, ама сопствениот глас не го препознава

#КаковКрај

Збогум Никола!

Дечко, зашто чачкаш мечку у ……

Јавно обраќање до новинарот Васко Ефтов

БОРЕТЕ СЕ ЗА ВРЕДНОСТИ, НЕ ЗА ЛУЃЕ!

Срцето ми е полно кога ги гледам младите на улиците како го бојат Скопје. Удрија по срцето на преродбата, “Скопје 2014” бидејќи препознаа дека тоа е проект на раздорот, на грабежот, на насилието, на искривени вредности. Бојата врз овој проект го понижи до коска Груевски и тој е веќе минато без оглед на модалитетите на неговото “детронизирање”. Но, ова што е важно за тоа “што потоа” се младите и нивната борба за вредностите и треба сите да ги поддржиме. Борба за слобода и правда. Обој те ја Македонија, обој те го светот, тој е ваш!

И јас ја напуштив Македонија

Нека 2016-та биде годината на промени, а 1949-та да си замине со соодветна казна за тие што ја донесоа на голема врата.

Кога државата ти го брка најмилото

Траорна, вистинска, сурова приказна

Без наслов, но со повод!

Ана Пановска за најавената лустрацијата на новинарите

Најнови вести

НАЈПОПУЛАРНИ