Академик Катица Ќулавкова: За Законот за јазици не се консултирани МАНУ,...

Професорката и академик Катица Ќулавкова за Фокус напиша поширока анализа за најавениот предлог Закон за јазици како и состојбата на македонскиот јазик во општеството....

Ќе се умира полека!

Текстот е објавен на 7 декември, 2018 година во неделникот „Фокус“ во бројот 1209 Пишува: Сашо ТАСЕВСКИ Кога е живот во прашање, сето останато е грашок...

Докторатот на Груевски е тема за ОЈО

Пишува: Ида Протугер Вељковиќ Можам да разберам зошто одбраната на докторатот на Груевски во медиумите и на социјалните мрежи е дочекана со потсмев, бидејќи...

Барањето за „ерга омнес“ беше одбиено од Советот за безбедност во...

Пишува Стојан АНДОВ Можеби денес во Виена меѓу министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕиас навистина ќе почнат...

СЕ ТРЕСЕШЕ ГОРАТА, СЕ РОДИ ГЛУШЕЦ

Пишува: Арбен ГОЉА Ете, и тој долго очекуван момент дојде, режимот падна по цели скоро единаесет години. Народов полн со позитивна енергија и оправдани очекувања...

Ако во груевизмот мислевме дека судството го допрело дното, сега откривме...

Пишува: Валентина Вурмо Според последната одлука на Врховниот суд, или да бидам попрецизна, начелно правно мислење, СЈО смеело да поднесува обвиненија само за истрагите што...

Сензација и молк: Тереза Меј доаѓа во Скопје!

Како да го протолкувам молкот за најавената посета на Тереза Меј, ден по разговорите Заев-Ципрас. Да, Тереза Меј доаѓа во Скопје. Но, најважното прашање...

200 интелектуалци ја загрозуваат националната гордост

Пишува: Стојан АНДОВ Деновиве околу 200 интелектуалци напишаа, потпишаа и објавија документ со кој се бара од нашата влада веднаш да ги прекине преговорите за...

Гошев за договорот со Грција: Клучните одредници на нашиот колективен идентитет...

Договорот Ципас-Заев е уште еден чин на доминација на моќта над правото и праведноста, од една страна, и на долгогодишното некомпетентно управување со нашата...

СЕКС-СКАНДАЛИТЕ НА ПОЛИТИЧАРИТЕ

Пишува: Тања Алексиќ Кога ќе застанеш на државничка функција, покрај сиот професионален кариерен ангажман, ќе мора да бидеш ангажирано сконцентриран и вешт во сочувувањето на...

Со вакво ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ не треба да се грижи за својата...

ВМРО-ДПМНЕ и неговите симпатизери во моментов се соочуваат со најголемата криза на идентитетот во својата историја. Еве зошто. Прво, гласачкото тело на оваа партија секогаш...

За интелектуалците против албанскиот јазик

Пишува Денко МАЛЕСКИ Џорџ Орвел бил во право кога рекол дека, по правило, интелектуалците не го менуваат своето мислење, без оглед на фактите кои се...

Нож во срцето на демократијата

Не само што овој закон е потребен на државата, туку мислам дека тој не води едно скалило погоре во цивилизацискиот развој. Но ако се...

Имам разбирачка за маките на Грујо!

Го слушам Груевски со вицкаста забелешка дека толку често доаѓал на суд што требало да му дадат канцеларија, а и да добива плата. Плус...

Венко Глигоров: Што ако го решат името, ако државата е шуплива...

Ако не ги решаваат домашните проблеми, а гледаме дека еден (груев)изам го заменија со многу сличен (заев)изам, не смееме да дозволиме самостојно да ги...

Додворувањето кон ДПМНЕ станува мачно

Инсистирањето на Заев да ги одоброволи пратениците од опозицијата преку изјави кои имплицираат нечесни методи да се дојде до таа цел, не прави неквалификувани...

Претседателот и опозицијата треба да капитулираат

Текстот е објавен 2 февруари, 2018 година во неделникот „Фокус“ во бројот 1165 Пишува: Денко МАЛЕСКИ Се прашувам колку луѓе разбираат во каква очајна ситуација е...

НАТО и Договорот со Бугарија во очите на нацијата на непораснати...

Светот реално е многу поголем од она што на Македонците им се чини и важноста на земјата за жал, е многу помала од она...

Кои анкетари беа најточни на минатите избори: Најтoчна беше агенцијата Рејтинг

Автор: Роберт Несими Наредните месец и пол, Македонија повторно ќе ги помине под изборна треска. На 15 и на 29 октомври ќе се одржат првиот...

Силјановска непотребно го копира уличарскиот речник на Мицкоски

Пишува: Ана ПАНОВСКА Кога ме прашаа во една неодамнешна ТВ-емисија што мислам, каков претседател треба да избереме на следниве претседателски избори, кратко си кажав дека...

Најнови вести

НАЈПОПУЛАРНИ