Фотографирани кафеави мечиња со фотозамка во Маврово

Националниот парк „Маврово“ објави фотографија од кафеави мечиња направена со помош на фотозамки. Фотографијата е во рамки на проектот за закрепнување на Балканскиот рис кој...

Момчиња во ирско училиште ќе можат да носат здолништа

Момчиња во ирско училиште, ако сакаат, ќе можат да носат здолништа, бидејќи е усвоен правилник за неутралност на половите според кој, секој ученик може...

Американец дрогирал верверица за да биде агресивна

Полицијата во Алабама, во јужниот дел на САД, виделе необична сцена на почетокот на неделата, при претрес на еден стан – верверица дрогирана со...

Се продава револверот со кој се уби Ван Гог

Револвер од марката „Лефошо“, со кој холандскиот сликар Винсент Ван Гог сакаше да изврши самоубиство на 27 јули 1890 година во француското место Овер...

Путин му подари сладолед за роденден на кинескиот претседател

Рускиот претседател Владимир Путин му посака на својот кинески колега Си Џинпинг „среќен роденден“ и притоа му подари сладолед, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј...

Крај јадранскиот брег забележана и втора ајкула за неколку дена

Откако пред неколку дена во водите на Јадранското Море кај хрватскиот град Макарска беше видена мала ајкула, забележана е уште една, но сега во...

Естонија: Од погребално возило направиле сауна

Посетителите на фестивалот на сауната во естонскиот град Раквер, може да се соочат со необична ситуација. Посетителите беа воодушевени од шаторите, приколките и камионите претворени...

Нивото на морињата би можело да порасне за два метри до...

Океаните прекриваат две третини од планетата и се пресудни за животот на Земјата поради што се зголемува загриженоста кај научниците, кои предупредуваат дека до...

Кој најмногу заработи во „Играта на тронови“?

Хит-серијата „Игра на престоли“ заврши, но впечатоците сè уште не стивнуваат. Порталот „Брајт сајд“  објави листа на глумците кои најмногу заработија неа вкупно… Листата изгледа вака: 15....

Грција ќе добие плажа на која ќе биде забрането да се...

Грција летово ќе ја добие првата плажа на која ќе биде забрането пушењето цигари. Плажата се наоѓа на островот Серифос и ќе биде отворена по...

Забавниот парк „Мега“ останува во Скопје до 1 јули

Забавниот парк „Мега“, кој се наоѓа на бул. „Илинденска“, во Скопје ќе биде лоциран до крајот на јуни, а потоа се сели на нова...

Италија го избра првиот трансроден градоначалник

Бирачите во италијанското гратче Тромело за свој градоначалник го избраа трансродниот адвокат Џанмарко Негри, кој беше главен противкандидат на претставникот на десничарската „Лига“ на...

Излезе подобра серија од „Игра на троновите“

Новата серија на ХБО, „Чернобил“ веќе ја прогласуваат за една од најдобрите серии за годинава, а по само три епизоди (од вкупно пет), на...

Најнови вести

НАЈПОПУЛАРНИ