Северина ќе му пее на Орце Камчев?

Познатата хрватска поп пејачка Северина ќе му пее на најбогатиот македонец според листата на „Форбс“ Орце Камчев, во сабота во Скопје, се чаршиските муабети...

Бисер балкански и партиски сендвич не одат заедно

Маја, ќеркaта на легендарниот текстописец Јован Павловски, автор на ,,Бисер балкански“ порачува - Бисер балкански и партиски сендвич не одат заедно. Маја Павловска, текстописец, сликар...

Ненад Секирарски: Шарена колекција, во чест на Шарена револуција

Познатиот моден дизајнер Ненад Секирарски е еден од најредовните на протестите на Шарената револуција. Минатиот месец, тој со својата шарена колекција на женствени модели...

Интервју Бени Шаќири: Не би сакал да бидам во кожата на...

Арбен Шаќири, познат во јавноста како Бени од рок групата Нон-Стоп е присутен на сцената уште од 2000 година. Минатиот месец го промовираше спотот за...

Слаткар: Го сакам шаренилото и ја почитувам реалноста!

Марко Маринковиќ, во јавноста познат како Слаткар, е хипхоп-музичарот, кој пред околу седум години, со издавањето на својот прв соло-албум „Слаткаристика будало“ стана еден...

Наместо евра на македонските фолкерки почнаа да им лепат „Владимирки“!

За време на настап во еден ресторан, на фолк пејачката Сања Ристеска од Прилеп, обожавател понесен од атмосферата и залепил едно купче Владимирки

Дали Тодоров би ја испратил својата сопруга на породување во штипската...

Се прашувам што е со оние идни мајки кои што не можат да си дозволат посета и породување во приватните клиники, дали нивниот живот и животите на нивните бебиња се помалку вредни од оние кои што можат да си платат достоинствено раѓање?

Марија Луиза до Талески: Откако седна во фотелјата заборави на уметноста!

Затоа и сметам дека кога градоначалникот е човек кој што долги години бил дел од еснафот, треба малку повеќе да се позанимава со оваа група на граѓани

Нека живее „Шареното“

Поп пејачот Игор Узунов во потресна исповед за Фокус ја објаснува својата животна судбина, испреплетна со успони и падови, битката со тешката болест но и со македонските институции и со здравството. Особено со некои личности од македонското здравство.

Пеачите како продавачи на семки: колку се вреднува трудот на уметниците?

Пеачите од емитување на песните добиваат само симболични суми

Дунавка Трифуновска до Министерката за култура: Бети, инвестирај во мене…

Треба да го освојуваме светот со убавина, а не со кипови и статуи, затоа што жената е најубавиот украс на една земја - вели Дунавка која што лани го сврте вниманието на јавноста со своето учество на изборот за Мис Гранд Интернационал во Тајланд.

Елена Велевска: Не сакам моите деца да растат во земја каде...

Изминатиов период се почесто размислуваме на темата заминување и искрено не гледаме причина поради која што би вредело да останеме овде - вели пејачката која што со семејството живее во Охрид.

ГАЛЕРИЈА: „Стјуардесите“ на Мак Аутостар го претставија автомобилот на иднината –...

Чудото од автомобил кој нуди делумно автономно возење, новата E-Class на Mercedes-Benz, по светската премиера во Детроит и европската во Женева, пристигна во Македонија.

Вкусна солена торта

Оваа торта е исто толку вкусна како благата торта. За многумина дури и повкусно :-)

Вистински пица деликатес

Штом ја направите оваа пица деликатес, сите ќе ви го бараат рецептот :-)

Медитерански фусили

Медитеранските фусили ги послужуваме во стаклена чинија додавајќи ги на средина Пекабеско шунката и куленот кои се претходно исецкани на ситни парчиња.

Полнет запечен леб

Ја има нашата препорака како одлично предјадење за свечени ручеци или како дел од трпезата кога имате гости или било каква прослава.

BMW X1 ја доби наградата „SUV на годината“

На свеченото доделување на наградите "Автомобил на годината во Македонија" кое се одржа вчера во Хотел Александар Палас престижната наградa „SUV на годината во Македонија” му беше доделена на новиот BMW X1.

Полнети посни бабури

Рецепт на денот

Kigili – бренд за урбаните и префинети мажи

Овој интернационален бренд со потекло од Турција, кој се стреми за беспрекорен квалитет и уникатен дизајн уште од 1938 година, од неодамна е присутен во Македонија со две продавници во Скопје: во Скопје Сити Мол и во центар - на булеварот Партизански одреди, наспроти Соборниот храм во Скопје.

Најнови вести

НАЈПОПУЛАРНИ