Претставено меѓународното стручно жири на ИФФК „Браќа Манаки“

Фестивалското жири ќе биде водено од еден единствен критериум, а тоа е квалитетот на сликата, на фотографијата во филмот и врз тој принцип ќе...

Жените што сакаат јога изневеруваат најмногу

Точно 2.000 рекреативни спортистки учествуваа во истражувањето на интернет- платформата за запознавање „Илисит инкаунтерс“. И, резултатите говорат дека жените што се занимаваат со јога...

Нашинци во Канада ќе бојкотираат театарска претстава оти организаторот бил поддржувач...

Македонски иселеници во Канада изминатиов период повикуваат на бојкот на театарската претстава ,,Партија реми” која треба да се игра во Торонто на 4-ти октомври,...

Вардарецот Скубе во тимот на колото во ЛШ

Организаторот на играта на Вардар, Сташ Скубе се најде во дрим-тимот на првото коло од Лигата на шампионите. Словенецот имаше значаен придонес во триумфот на...

Пендаровски: „Браќа Манаки“ репрезент на македонската филмската уметност во Европа...

ИФФК „Браќа Манаки“ четири децении доследно го чува и почитува наследството што го оставија Јанаки и Милтон Манаки. Ви честитам бидејќи сте вистинските репрезенти...

Со најновиот филм на Алмодовар започнува “Браќа Манаки”

Вечерва во Битола се дига завесата на 40 то јубилејно издание на  ИФФК „Браќа Манаки“, а ќе го отвори најновиот филм на култниот шпански...

ПРЕТСТАВЕНО СКОПСКО ИПЛ – СКОПСКО СО ПОВЕЌЕ ВКУС И ПОВЕЌЕ МИРИС...

Најновиот производ на Пивара Скопје се вика СКОПСКО ИПЛ и е тука да ви даде нешто повеќе – повеќе вкус, повеќе мирис, повеќе арома!...

Изрази надеж дека јавноста ќе ја надмине нејзината грешка, па по...

По пауза од повеќе од два месеци, поп пејачката Тамара Тодевска повторно им се враќа на настапите. На 17-ти септември таа ќе настапи на...

Турбофолкерките, чести гостинки во кабинетите на нашите градоначалници: По Северина, ќе...

Штипскиот градоначалник Благој Бочварски, минатата година ја дочека во својот кабинет музичката ѕвезда Северина и ја угости со банани, јаболки и портокали, при што...

Ѓоковиќ заминува на операција

Првиот светски рекет Новак Ѓоковиќ можеби ќе треба да оди на операција на рамото, објави порталот „Essentially Sports“. Сепак, првиот рекет на светот сè уште...

Меси незадоволен што Нејмар не се врати во Барселона

Најдобриот фудбалер на Барселона, Лионел Меси призна дека би сакал Нејмар да се врати во клубот. Во минатото трансфер период, Каталонците преговараа со ПСЖ...

Анчелоти го претпочитал Љоренте пред Икарди

Тренерот на Наполи, Карло Анчелоти, претпочитал раководството на тимот да го привлече Фернандо Љоренте, отколку Мауро Икарди. Ова го откри претседателот на клубот, Аурелио...

Водечките лица од Балканската музичка сцена на Викенд Медиа Фестивал: Како...

Како новите жанрови домашна музика и музички артисти од Балканот стасаа до распродадени клубови ширум регионот и милионски прегледи на ЈуТјуб (YouTube)? Дали овие...

Селекторот Ангеловски задоволен: Нема сила што ова може да го сруши!

Селекторот на македонската фудбалска селекција, Игор Ангеловски не ја криеше среќата од синоќешната победа над Летонија со 2-0 и јавно им се заблагодари за...

Шумахер има проблеми со срцето?

Легендарниот германски Формула 1 возач, Михаел Шумахер е префрлен на траен третман во париската болница „Жорж Помпиду“ и е сместен на одделот за кардиохирургија. Засега нема...

Пандев: Да освоиме барем четири бода на мечевите со Словенија и...

Капитенот на македонската фудбалска репрезентација Горан Пандев смета дека двата натпревари од следниот прозорец во квалификациите за ЕУРО 2020 ќе бидат решавачки за пласманот...

Џек Ма се повлекува од Алибаба

Милијардерот Џек Ма, кој воведе електронска трговија во Кина, денеска официјално се повлекува од местото извршен претседател на Алибаба. Тој заминува од функцијата по две...

Здравко во Кавадарци сепак не го сруши рекордот на посетеност кој...

Легендарниот Здравко Чолиќ (68) беше главната музичка ѕвезда на традиционалната општинска манифестација ,,Тиквешки гроздобер 2019” и со голем концерт на градскиот плоштад во Кавадарци...

Мрме верува во победа против Летонија

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација, Игор Ангеловски на прес – конференцијата во пресрет на утрешниот натпревар против Летонија рече дека очекува победа. – Го респектираме...

Тамара: Честит празник татковино, ти благодарам што ме направи храбра!

Нашата евровизиска претставничка на овогодинешниот Евросонг, Тамара Тодевска, преку својот Твитер налог честиташе 28 години од независноста на Македонија, додавајќи дека земјата ја направила...

Најнови вести

НАЈПОПУЛАРНИ