Што беше тоа бакшиш?

Едно време, беше најнормална работа да му се остави бакшиш на келнерот во кафена или ресторан. Но после две и пол децении транзиција, барем во Македонија, се чини дека тој обичај потполно е заборавен.

Мотото на ВМРО-ДПМНЕ: Водете љубов, а не револуција!

Според последните настани, најверојатно во редовите на ВМРО се владеат според мотото „Водете љубов, а не битки за револуција“, па кај неколкумина челници во...

Слаткар: Го сакам шаренилото и ја почитувам реалноста!

Марко Маринковиќ, во јавноста познат како Слаткар, е хипхоп-музичарот, кој пред околу седум години, со издавањето на својот прв соло-албум „Слаткаристика будало“ стана еден...

Ненад Секирарски: Шарена колекција, во чест на Шарена револуција

Познатиот моден дизајнер Ненад Секирарски е еден од најредовните на протестите на Шарената револуција. Минатиот месец, тој со својата шарена колекција на женствени модели...

Интервју Бени Шаќири: Не би сакал да бидам во кожата на...

Арбен Шаќири, познат во јавноста како Бени од рок групата Нон-Стоп е присутен на сцената уште од 2000 година. Минатиот месец го промовираше спотот за...

Елена Петреска: Народот е желен за промени!

Поп пејачката и хорски пејач во МОБ, Елена Петреска, која што наскоро го очекува раѓањето на своето второ дете, вели дека поради состојбата во...

Северина ќе му пее на Орце Камчев?

Познатата хрватска поп пејачка Северина ќе му пее на најбогатиот македонец според листата на „Форбс“ Орце Камчев, во сабота во Скопје, се чаршиските муабети...

Бисер балкански и партиски сендвич не одат заедно

Маја, ќеркaта на легендарниот текстописец Јован Павловски, автор на ,,Бисер балкански“ порачува - Бисер балкански и партиски сендвич не одат заедно. Маја Павловска, текстописец, сликар...

Никако сукња со должина над колена

Сопругата на премиерот не смее да си ги покажува адутите, ниту на тој начин да свртува внимание. Треба да учествува во хуманитарни акции, да се залага за правата на жените и да прозбори.

Дали Тодоров би ја испратил својата сопруга на породување во штипската...

Се прашувам што е со оние идни мајки кои што не можат да си дозволат посета и породување во приватните клиники, дали нивниот живот и животите на нивните бебиња се помалку вредни од оние кои што можат да си платат достоинствено раѓање?

Основни правила за безбедно возење!

Возењето со премала брзина некогаш може да биде поопасно дури и од возењето со недозволена брзина

Kigili – бренд за урбаните и префинети мажи

Овој интернационален бренд со потекло од Турција, кој се стреми за беспрекорен квалитет и уникатен дизајн уште од 1938 година, од неодамна е присутен во Македонија со две продавници во Скопје: во Скопје Сити Мол и во центар - на булеварот Партизански одреди, наспроти Соборниот храм во Скопје.

Елена Велевска: Не сакам моите деца да растат во земја каде...

Изминатиов период се почесто размислуваме на темата заминување и искрено не гледаме причина поради која што би вредело да останеме овде - вели пејачката која што со семејството живее во Охрид.

Наместо евра на македонските фолкерки почнаа да им лепат „Владимирки“!

За време на настап во еден ресторан, на фолк пејачката Сања Ристеска од Прилеп, обожавател понесен од атмосферата и залепил едно купче Владимирки

Дунавка Трифуновска до Министерката за култура: Бети, инвестирај во мене…

Треба да го освојуваме светот со убавина, а не со кипови и статуи, затоа што жената е најубавиот украс на една земја - вели Дунавка која што лани го сврте вниманието на јавноста со своето учество на изборот за Мис Гранд Интернационал во Тајланд.

Марија Луиза до Талески: Откако седна во фотелјата заборави на уметноста!

Затоа и сметам дека кога градоначалникот е човек кој што долги години бил дел од еснафот, треба малку повеќе да се позанимава со оваа група на граѓани

Хималајската сол – „бело злато“ на планетата

Вистинската хималајска сол не го оптоварува организмот како готварската и морската сол и не придонесува за покачување на крвниот притисок

ГАЛЕРИЈА: „Стјуардесите“ на Мак Аутостар го претставија автомобилот на иднината –...

Чудото од автомобил кој нуди делумно автономно возење, новата E-Class на Mercedes-Benz, по светската премиера во Детроит и европската во Женева, пристигна во Македонија.

Нека живее „Шареното“

Поп пејачот Игор Узунов во потресна исповед за Фокус ја објаснува својата животна судбина, испреплетна со успони и падови, битката со тешката болест но и со македонските институции и со здравството. Особено со некои личности од македонското здравство.

Вкусна солена торта

Оваа торта е исто толку вкусна како благата торта. За многумина дури и повкусно :-)

Најнови вести

НАЈПОПУЛАРНИ