Ѓорѓиев: Видовте ли како ги победивме среде Словенија?

Најдобриот македонски одбојкар Никола Ѓорѓиев, беше еуфоричен после победата над Словенците, и го истакна големото срце на тимот, како главен фактор за триумфот. -Видовте ли...

Со срце за Македонија: Одбојкарите ја победија и Словенија!

Одбојкарската репрезентација на Македонија ја оствари и втората победа на Европското првенство откако вечерва го совлада домаќинот Словенија. Македонија одлично го отвори мечот и поведе...

Интервју со Тамара Тодевска: Донацијата од 10.000 евра од Боки 13...

Од евровизиска ѕвезда која и донесе историски успех на нашата земја на престижниот музички натпревар, до, за многу кратко време личност буквално распната на...

Македонските одбојкари во обид да ја изненадат Словенија

Македонската одбојкарска репрезентација по вчерашната историска, прва победа на евро-шампионатите, попладнево од 17:30 часот против ко-организаторот на континенталното натпреварување, селекцијата на Словенија ќе се...

На Викенд Медиа Фестивал дознајте сè за феноменот “култура на патики“

Феноменот на“култура на патики“ (sneaker culture) го заинтригира целиот свет. Патиките веќе не се дел само од спортските терени и се претворија во статусен...

Со Кеба ќе се слави Денот на општината во Чешиново –...

Чешиново-Облешево со турбо фолк атмосфера ќе си го слави Денот на општината. Градоначалникот Горанчо Крстев веќе ги најави музичките ѕвезди на настанот на социјалните...

Наместо роденденски подароци Олга Костовска собираше донации: 600.000 денари за Музеј...

Првата жена на ,,Еуролинк осигурување”, Олга Костовска уште еднаш ја покажа својата големина, кога на својот 45-ти роденден, наместо традиционални подароци од гостите, иницирала...

По 32 години живот надвор од Македонија, Дакиќ го носи ,,Егзил”...

Сликарот и скулптор Ранко Дакиќ по 32 години откако ја напушти земјава, ќе има самостојна изложба во Музеј на современа уметност Скопје. Изложбата ќе...

Принс се обидувал да ја повреди Шинид О’ Конор

Шинејд О’Конор вели дека при една вечерна средба, Принс се обидел физички да ја нападне во видно пијана состојба во својот дом во Лос...

Меси со став за групата од ЛШ на Барселона

Капитенот на Барселона, Лионел Меси пред натпреварот од првото коло од групната фаза од Лигата на шампионите против Борусија Дортмунд, смета дека Каталонците имаат...

Историска победа на македонските одбојкари на Европското првенство

Машкиот национален тим на Македонија во одбојка, ја совлада Белорусија со 3:1 (по сетови 23:25, 25:19, 29:27, 25:20), што е прва победа за „жолто-црвените“...

Светскиот режисер Акин пристигна во Битола: Се чувствувам како дома!

Во Битола пристигна специјалниот гостин на 40-от ИФФК „Браќа Манаки“, светски познатиот режисер Фатих Акин. Добредојде на фестивалот на филмската камера на Акин му посака...

Јувентус пазари од Реал Мадрид

Италијанскиот фудбалски шампион Јувентус е заинтересиран за играчот од средниот ред на Реал Мадрид, Иско, објави „Калчо Меркато“. Клубот од Торино ја разгледува можноста за...

Претставено меѓународното стручно жири на ИФФК „Браќа Манаки“

Фестивалското жири ќе биде водено од еден единствен критериум, а тоа е квалитетот на сликата, на фотографијата во филмот и врз тој принцип ќе...

Жените што сакаат јога изневеруваат најмногу

Точно 2.000 рекреативни спортистки учествуваа во истражувањето на интернет- платформата за запознавање „Илисит инкаунтерс“. И, резултатите говорат дека жените што се занимаваат со јога...

Нашинци во Канада ќе бојкотираат театарска претстава оти организаторот бил поддржувач...

Македонски иселеници во Канада изминатиов период повикуваат на бојкот на театарската претстава ,,Партија реми” која треба да се игра во Торонто на 4-ти октомври,...

Вардарецот Скубе во тимот на колото во ЛШ

Организаторот на играта на Вардар, Сташ Скубе се најде во дрим-тимот на првото коло од Лигата на шампионите. Словенецот имаше значаен придонес во триумфот на...

Пендаровски: „Браќа Манаки“ репрезент на македонската филмската уметност во Европа...

ИФФК „Браќа Манаки“ четири децении доследно го чува и почитува наследството што го оставија Јанаки и Милтон Манаки. Ви честитам бидејќи сте вистинските репрезенти...

Со најновиот филм на Алмодовар започнува “Браќа Манаки”

Вечерва во Битола се дига завесата на 40 то јубилејно издание на  ИФФК „Браќа Манаки“, а ќе го отвори најновиот филм на култниот шпански...

ПРЕТСТАВЕНО СКОПСКО ИПЛ – СКОПСКО СО ПОВЕЌЕ ВКУС И ПОВЕЌЕ МИРИС...

Најновиот производ на Пивара Скопје се вика СКОПСКО ИПЛ и е тука да ви даде нешто повеќе – повеќе вкус, повеќе мирис, повеќе арома!...

Најнови вести

НАЈПОПУЛАРНИ