Давитков не е веќе селектор на македонските кошаркари

Претседателот на Кошаркарската федерација Перо Антиќ, на денешната средба со новинарите откри дека договорот на Јорданчо Давитков како селектор на машката репрезентација е истечен...

Адријан Гаџа отвори луксузен ресторан: Дојдете ми како гости, заминете си...

Поп пејачот Адријан Гаџа кој беше еден од најпопуларните музичари на нашата сцена од почетокот на 2000-та година, па се до пред неколку години...

Поддршка за фудбалерите: Мечот со Словенија за само 50 денари

Македонската фудбалска репрезентација на 10. октомври против Словенија ги продолжува европските квалификации за пласман на ЕУРО 2020. По триумфот над Летонија и освоениот бод на...

Нов успех на македонската фудбалска репрезентација

Македонската фудбалска репрезентација бележи скок од две места на ФИФА ранг-листата објавена денеска и сега е на 69. место. Прогресот на „црвено-жолтите“ се должи на...

Одбојкарската федерација: Може да се тагува, но не премногу

Две победи над Белорусија и над Словенија, блескав сет против Русија, пораз во нијанси од Финска, објективно слаб натпревар против Турција. Македонските одбојкари тагуваат...

Турција ни ја прекина одбојкарската бајка

Одбојкарската репрезентација на Македонија сепак нема да игра во осминафиналето на Европското првенство, откако денеска Турција не одигра во наша корист. За Македонија да се...

Капитенот Ѓорѓиев: Леле луѓе што направивме!

Одбојкарската репрезентација на Македонија вчера ја оствари и втората победа на Европското првенство откако вечерва го совлада домаќинот Словенија. Капитенот на нашата селекција, Никола Ѓоѓриев...

Чолиќ на турнеја во Америка

Српската музичка ѕвезда Здравко Чолиќ од 21 септември заминува на американска турнеја. Во рамките на турнејата „Ono malo srece“, Чолиќ ќе одржи концерти во Њујорк,...

Васил Гарванлиев во барокна опера

Овој месец ЗГУРМК „Полифонија“ од Скопје организира неколку атрактивни музичко сценски проекти чии композиции никогаш до сега не се изведени во државата во професионален...

Конте: Јас испаднав најголемо магаре

Тренерот на Интер, Антонио Конте, по нерешените 1:1 со Славија во 1. коло од Лигата на шампионите, ја презеде одговорноста за неуспехот. Според него, тимот...

Ѓорѓиев: Видовте ли како ги победивме среде Словенија?

Најдобриот македонски одбојкар Никола Ѓорѓиев, беше еуфоричен после победата над Словенците, и го истакна големото срце на тимот, како главен фактор за триумфот. -Видовте ли...

Со срце за Македонија: Одбојкарите ја победија и Словенија!

Одбојкарската репрезентација на Македонија ја оствари и втората победа на Европското првенство откако вечерва го совлада домаќинот Словенија. Македонија одлично го отвори мечот и поведе...

Интервју со Тамара Тодевска: Донацијата од 10.000 евра од Боки 13...

Од евровизиска ѕвезда која и донесе историски успех на нашата земја на престижниот музички натпревар, до, за многу кратко време личност буквално распната на...

Македонските одбојкари во обид да ја изненадат Словенија

Македонската одбојкарска репрезентација по вчерашната историска, прва победа на евро-шампионатите, попладнево од 17:30 часот против ко-организаторот на континенталното натпреварување, селекцијата на Словенија ќе се...

На Викенд Медиа Фестивал дознајте сè за феноменот “култура на патики“

Феноменот на“култура на патики“ (sneaker culture) го заинтригира целиот свет. Патиките веќе не се дел само од спортските терени и се претворија во статусен...

Со Кеба ќе се слави Денот на општината во Чешиново –...

Чешиново-Облешево со турбо фолк атмосфера ќе си го слави Денот на општината. Градоначалникот Горанчо Крстев веќе ги најави музичките ѕвезди на настанот на социјалните...

Наместо роденденски подароци Олга Костовска собираше донации: 600.000 денари за Музеј...

Првата жена на ,,Еуролинк осигурување”, Олга Костовска уште еднаш ја покажа својата големина, кога на својот 45-ти роденден, наместо традиционални подароци од гостите, иницирала...

По 32 години живот надвор од Македонија, Дакиќ го носи ,,Егзил”...

Сликарот и скулптор Ранко Дакиќ по 32 години откако ја напушти земјава, ќе има самостојна изложба во Музеј на современа уметност Скопје. Изложбата ќе...

Принс се обидувал да ја повреди Шинид О’ Конор

Шинејд О’Конор вели дека при една вечерна средба, Принс се обидел физички да ја нападне во видно пијана состојба во својот дом во Лос...

Меси со став за групата од ЛШ на Барселона

Капитенот на Барселона, Лионел Меси пред натпреварот од првото коло од групната фаза од Лигата на шампионите против Борусија Дортмунд, смета дека Каталонците имаат...

Најнови вести

НАЈПОПУЛАРНИ